KRUK / dyplom licencjacki 2010

autor: Agata Brysz (Bobiec)                                                          

         Instytut Sztuki, Wydział Artystyczny w Cieszynie 

Kierunek: Edukacja Artystyczna 

               w zakresie sztuk plastycznych, I stopnia

Specjalność: Rysunek Multimedialny

Promotor: prof. zw. Małgorzata Łuszczak 


Kruk to z pozoru pospolity i mało ciekawy ptak, nie wzbudzający większego zainteresowania u zwykłych ludzi. Nikt mu się dokładnie nie przygląda i nie stara zrozumieć jego sposobu bycia, każdy uważa go za szkodnika i odgania od siebie. W niektórych budzi wstręt, w niektórych lęk a u innych zwykłą obojętność. Ogólnie nikomu nie kojarzy się dobrze.

 

Czyniąc z niego temat swojej pracy, chciałam pokazać, iż jest to w gruncie rzeczy bardzo ciekawy, dostojny i tajemniczy ptak, posiadający bogatą symbolikę (w kulturach europejskich nierozerwalnie łączył się ze śmiercią i wojną, jednak w dawnych mitach pełnił rolę wyłącznie pozytywną. Uważany był za strażnika tajemnic, posłańca a nawet symbol słońca).  


Efekt końcowy poprzedził szereg obserwacji, liczne zdjęcia i szkice. Praca łączy w sobie rysunek tradycyjny z multimedialnym, tworząc prostą formę graficzną, skupiającą uwagę odbiorcy na głównym jej motywie. 

Czerń została podkreślona i wydobyta czystą bielą tła.


Rysunki pokazują kilka charakterystycznych cech tego ptaka (czarne upierzenie z metalicznym połyskiem, masywny dziób, dużą głowę z charakterystycznymi nastroszonymi piórami na podgardlu, życie stadne), orazich różne oblicza, jednak przedstawione lekko humorystycznie.  

Kreator www - przetestuj za darmo